Välkommen till oss

Vill du hitta det bästa och mest kostnadseffektiva sättet att nå din målgrupp? Börja i så fall med att kontakta oss. Vi är Sveriges ledande mediebyrå – hos oss hittar du både den bredaste och den djupaste kunskapen om var och hur du når dina konsumenter. Vi känner kanalerna, vi förstår sambanden, vi har också verktygen för att mäta effekten. Du vill ju veta precis hur det gick. Eller hur?

Anmäl dig till Carats nyhetsbrev

Erbjudande

Vad kan vi göra för dig?

Annonsering

Annonsering är grunden i hela vår verksamhet. Att synas med sitt budskap via annonser handlar om att ha tillgång till fler kanaler än vi kan räkna upp här. Dock kan vi dem. Använder dem. Och vet precis hur man når konsumenterna via dem.

Konsumentinsikt och Effektmätning

För att göra rätt saker krävs att du känner dina konsumenter. För att göra rätt saker nästa gång krävs att du vet precis hur de reagerade och agerade sist. All denna kunskap får du av våra konsument- undersökningar och effekt- mätningar.

Kommunikations- och Mediestrategier

Era kunder står alltid i centrum för oss. För att nå dem hjälper vi er att lägga en övergripande kommunikationsstrategi i linje med era affärsmål, och utifrån dessa mål skapar vi en holistisk mediestrategi som tar hänsyn till kanalerna i ”de tre rummen”; köpta, egna och förtjänade.

Sociala Medier. Marknads-PR och Digital Produktion

En briljant idé är inte värd någonting om den inte genomförs bra. Vi har idéerna, vi kan tekniken, vi förstår hur den digitala kommunikationen i olika medier ska integreras med resten. Och vi genomför. Hela vägen in i kaklet.

Utbildningar och Föreläsningar

Många av våra medarbetare är passionerat intresserade av det de jobbar med. Det märks när de föreläser. Du som lyssnar (och diskuterar, alla gillar att få frågor) kommer att få mängder med nya tankar, idéer och kunskaper. Samtidigt som du har kul. Kontakta Jonas Andersson och hyr en föreläsare.

Investment Management

Du ska alltid få de bästa priserna och ha total kontroll över dina medieinvesteringar. Det får du tack vare våra experter inom investment management. De kan allt om alla relevanta siffror, och sätter dem i sitt sammanhang. Du får alltid rätt information att fatta beslut utifrån.

CRM och Direktmarknadsföring

Förmodligen anser du att dina redan existerande kunder är det viktigaste du har. Vi hjälper dig att behålla dem. Och få dem att känna sig viktigast i världen.

Om oss

Varför Carat?

Konsument

Det är oftast helt omöjligt att kommunicera individuellt med alla dina konsumenter. Samtidigt måste du skapa förutsättningar för var och en av dem att känna sig utvalda. Hur gör du det? Den viktigaste faktorn för att lyckas är kunskap om dina mottagare, vilka frågor är viktiga för dem, hur och när passar du in i deras liv? Fråga oss. Vet vi det inte, kan vi ta reda på det.

Integrerat

Din kontaktperson hos oss har en enda huvuduppgift. Det är att sätta samman det team som har alla de förmågor och kunskaper du behöver. Oavsett om det handlar om reklamköp, media, förhandling, copy, webbplattformar, churn, site- optimering, performance marketing, sponsring, event, DM, webb-TV, mobila siter, appar, marknads-PR, bloggar, effektmätningar, konsument- undersökningar, investment management, bloggscanning, kreativitet, ögonrörelsestudier, produktplacering, produkt- utveckling, medieträningar, djupintervjuer, mystery shopper, fyll på med stort och smått Koncernen har 220 anställda i Sverige. Det räcker hela vägen.

Mäta

Att mäta och utvärdera kommunikationen är lika viktigt som att genomföra den väl. Magkänslan ska vara med, men besluten som avgör var de 60 miljarder vi i Sverige lägger på kommunikation idag baseras ofta på alltför grunt kunskapsunderlag. Våra mätningar gör att du slipper leka gissningsleken.

Digitalt

Att djävulen sitter i detaljerna är extra tydligt när det gäller den digitala världen. Kunskap i de mest detaljerade frågor är avgörande för hur väl du lyckas med din digitala kommunikation. Vi kan göra allt från strategierna till att bygga plattformarna, med samma insikt och förmåga.

Jobba hos oss

Välkommen till familjen

Är du intresserad av att jobba eller praktisera på Carat eller Dentsu Aegis Network? Klicka vidare in på vår karriärsite så kan du läsa mer.

Aegiscareer.se

Aktuellt

Vad är på gång

Veckomejlet

Vårt senaste veckomejl bjuder på fotbollsstatistik, myter om content marketing, hur man kastar som en flicka samt mycket, mycket mer.

Trevlig läsning!

Läs mer

D2D

D2D, Data 2 Decisions, är ett nytt researchföretag inom Dentsu Aegis Network, med specialitet inom försäljningsmodellering och ekonometri. D2D’s försäljningsmodelleringar utvärderar bland annat kvaliteten och intensiteten i medieinsatser för att kunna utvärdera och analysera dess utväxling i försäljning. Modelleringen hjälper D2D’s kunder att optimera sina marknadsförings- och säljinsatser genom att välja rätt marknadsföringskanaler, mediemix, medietryck eller andra relevanta variabler för att uppnå bästa möjliga ROI.

Kontakt

Dentsu Aegis Network

Dentsu Aegis Network Worldwide

Carat tillhör ett globalt nätverk av byråer. Här kan du läsa mer om Carat,
vårt moderbolag Dentsu Aegis Network och våra svenska systerbolag.

Kontakt

Välkommen till Carat

Carat Stockholm

Besöksadress: Åsögatan 108, plan 8
Postadress: Box 4125
102 63 STOCKHOLM
Växel: 08-698 68 00

Kontaktperson: Nike Carlstoft
e-post: nike.carlstoft@carat.com

Visa karta

Carat Göteborg

Besöksadress: Spannmålsgatan 19, vån 9
Postadress: Box 318
401 25 GÖTEBORG
Växel: 031-743 05 00

Kontaktperson: Linda Olsson
e-post: linda.olsson@carat.com
Direkt: 031-743 05 17
Mobil: 0708-58 51 14

Visa karta

Sortera efter: Förnamn | Efternamn | Avdelning

Media Strategist Radio

Carat Broadcast

Adrienne Korsner

Media Strategist Radio

E-post: adrienne.korsner@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 08
Telefon mobil: 070-966 00 98

Campaign Manager

Carat Interactive

Alexandra Casprov

Campaign Manager

E-post: alexandra.casprov@carat.com
Telefon mobil: 073-500 37 54

Account Manager

Carat

Amelie Eriksson

Account Manager

E-post: amelie.eriksson@carat.com
Telefon mobil: 073-442 92 47

Account Director

Carat

Andreas Wallin

Account Director

E-post: andreas.wallin@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 26
Telefon mobil: 070-277 34 30

Media Strategist TV

Carat Broadcast

Anjili Ekelöf

Media Strategist TV

E-post: anjili.ekelof@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 41
Telefon mobil: 073-935 03 98

Communication Analyst

Carat Insight

Föräldraledig

Anna Lindqvist

Communication Analyst

E-post: anna.lindqvist@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 54

General Manager

Carat B2B

Föräldraledig

Anna Ringsberg

General Manager

E-post: anna.ringsberg@carat.com
Telefon direkt: 040-664 65 28
Telefon mobil: 070-858 51 19

Account Director

Carat

Camilla Casslemar

Account Director

E-post: camilla.casslemar@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 63
Telefon mobil: 070-540 25 40

Media Director Print

Carat Print

Föräldraledig

Caroline Häggblad

Media Director Print

E-post: caroline.haggblad@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 23
Telefon mobil: 070-865 07 00

Account Director

Carat B2B

Charlotte Ekberg

Account Director

E-post: charlotte.ekberg@carat.com
Telefon direkt: 031-743 05 22
Telefon mobil: 070-858 51 11

Account Director

Carat

Christina Hermansson

Account Director

E-post: christina.hermansson@carat.com
Telefon direkt: 031-743 05 28
Telefon mobil: 070-928 08 92

Client Service Director

Carat

Christine Völcker

Client Service Director

E-post: christine.voelcker@carat.com
Telefon mobil: 070-321 03 20

Receptionist

Dentsu Aegis Network Sweden

Cilla Hettman

Receptionist

E-post: cilla.hettman@dentsuaegis.com
Telefon direkt: 08-698 68 97
Telefon mobil: 070-149 74 97

Online Specialist

Carat Interactive

Daniel Wallin

Online Specialist

E-post: daniel.wallin@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 55
Telefon mobil: 070-141 55 80

Strategic Communications

Carat Insight

Föräldraledig

Elin Moritz

Strategic Communications

E-post: elin.moritz@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 78
Telefon mobil: 070-869 84 14

PA

Dentsu Aegis Network Sweden

Föräldraledig

Emelie Andersson

PA

E-post: emelie.andersson@dentsuaegis.com
Telefon direkt: 08-698 68 04
Telefon mobil: 076-870 50 31

Investment Manager

Dentsu Aegis Network Nordic

Emma Åkerlund

Investment Manager

E-post: emma.akerlund@dentsuaegis.com
Telefon direkt: 08-698 68 76
Telefon mobil: 076-610 19 33

TV Advisor

Carat Broadcast

Föräldraledig

Emma Hedström

TV Advisor

E-post: emma.hedstrom@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 83
Telefon mobil: 070-811 19 74

Communication Analyst

Carat Insight

Tjänstledig

Emma Sandelius

Communication Analyst

E-post: emma.sandelius@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 59
Telefon mobil: 070-858 51 18

Print Specialist

Carat Print

Erica Backman

Print Specialist

E-post: erica.backman@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 28
Telefon mobil: 070-858 51 52

Communication Analyst

Carat Insight

Erik Berling

Communication Analyst

E-post: erik.berling@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 43
Telefon mobil: 070-928 12 85

Account Manager

Carat

Evelina Dahlman

Account Manager

E-post: evelina.dahlman@carat.com
Telefon mobil: 073-519 10 91

Online Specialist

Carat Interactive

Felix Nyström

Online Specialist

E-post: felix.nystrom@carat.com
Telefon mobil: 070 869 84 15

Online Specialist

Carat Interactive

Föräldraledig

Fia Hernborg

Online Specialist

E-post: fia.hernborg@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 45
Telefon mobil: 070-149 95 10

Media Director

Carat

Håkan Gustafsson

Media Director

E-post: hakan.gustafsson@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 03
Telefon mobil: 070-251 22 00

Print Specialist

Carat Print

Håkan Rudbo

Print Specialist

E-post: hakan.rudbo@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 44

TV Planner

Carat Broadcast

Hedwig Spira

TV Planner

E-post: hedwig.spira@carat.com
Telefon mobil: 070-869 84 04

Head of Client Service

Carat

Jessica Larsson

Head of Client Service

E-post: jessica.larsson@carat.com
Telefon mobil: 070-858 51 10

Account Manager

Posterscope

Johan Larsson

Account Manager

E-post: johan.larsson@posterscope.com
Telefon direkt: 08-698 68 22
Telefon mobil: 070-870 29 65

TV Planner

Carat Broadcast

Johanna Axelsson

TV Planner

E-post: johanna.axelsson@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 74
Telefon mobil: 070-142 59 20

Media Director Broadcast

Carat Broadcast

Föräldraledig

John Aleman

Media Director Broadcast

E-post: john.aleman@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 67
Telefon mobil: 070-236 74 16

Account Manager

Carat

John Löw

Account Manager

E-post: john.low@carat.com
Telefon mobil: 076-861 43 42

Campaign Manager

Carat Interactive

Jolina Anderberg

Campaign Manager

E-post: jolina.anderberg@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 29
Telefon mobil: 070-143 32 30

Account Manager

Carat

Josefin Rikardsson

Account Manager

E-post: josefin.rikardsson@carat.com
Telefon mobil: 073-382 29 77

Communication Analyst

Carat Insight

Julia Karlsson

Communication Analyst

E-post: julia.karlsson@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 75
Telefon mobil: 070-999 79 71

Account Manager

Carat

Karl Kajbjer Gustafsson

Account Manager

E-post: karl.kajbjer@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 87
Telefon mobil: 070-141 38 83

Media Director Online

Carat Interactive

Kristina Juhlin

Media Director Online

E-post: kristina.juhlin@carat.com
Telefon mobil: 070-753 35 70

International Account Manager

Carat

Kristoffer Gewerth

International Account Manager

E-post: kristoffer.gewerth@carat.com
Telefon mobil: 070-881 82 52

CFO

Dentsu Aegis Network Sweden

Lars Södergran

CFO

E-post: lars.sodergran@dentsuaegis.com
Telefon direkt: 08-698 68 40
Telefon mobil: 070-549 74 20

Client Service Director

Carat

Linda Olsson

Client Service Director

E-post: linda.olsson@carat.com
Telefon direkt: 031-743 05 17
Telefon mobil: 070-858 51 14

Print Specialist

Carat Print

Lisbeth Eliasson

Print Specialist

E-post: lisbeth.eliasson@carat.com
Telefon direkt: 031-743 05 08
Telefon mobil: 070-869 35 08

Receptionist

Dentsu Aegis Network Sweden

Lotta Lundgren

Receptionist

E-post: lotta.lundgren@dentsuaegis.com
Telefon direkt: 08-698 68 01
Telefon mobil: 076-888 95 99

Communication Analyst

Carat Insight

Föräldraledig

Lovisa Lindmark

Communication Analyst

E-post: lovisa.lindmark@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 19
Telefon mobil: 070-969 02 00

Trading

Dentsu Aegis Network Sweden

Magnus Lindholm

Trading

E-post: magnus.lindholm@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 27
Telefon mobil: 070-855 14 11

Project Manager HR & Communication

Dentsu Aegis Network Nordic

Malin Blennow

Project Manager HR & Communication

E-post: Malin.Blennow@dentsuaegis.com
Telefon mobil: 070-869 84 10

Print Specialist

Carat Print

Margrete Lithander

Print Specialist

E-post: margrete.lithander@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 09
Telefon mobil: 070-935 59 08

Account Manager

Posterscope

Mari Färnkvist

Account Manager

E-post: mari.farnkvist@posterscope.com
Telefon direkt: 08-545 039 03
Telefon mobil: 070-698 89 65

Campaign Manager

Carat Interactive

Mia Hellsten

Campaign Manager

E-post: mia.hellsten@carat.se
Telefon mobil: 070-226 55 64

Print Specialist

Carat Print

Mikael Brunberg

Print Specialist

E-post: mikael.brunberg@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 85
Telefon mobil: 070-838 46 76

CEO

Carat

Nike Carlstoft

CEO

E-post: nike.carlstoft@carat.com
Telefon mobil: 070-631 51 84

Nordic Account Executive

Dentsu Aegis Network Nordic

Nilo Kaboteh

Nordic Account Executive

E-post: nilo.kaboteh@dentsuaegis.com
Telefon direkt: 08-698 68 56
Telefon mobil: 070-845 61 56

Account Manager

Carat

Föräldraledig

Olivera Nivlin

Account Manager

E-post: olivera.nivlin@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 77
Telefon mobil: 070-877 18 77

CEO

Dentsu Aegis Network Sweden

Patrik Gamryd

CEO

E-post: patrik.gamryd@dentsuaegis.com
Telefon direkt: 08-555 404 08
Telefon mobil: 070-911 97 01

TV Planner

Carat Eter

Sandra Lundin

TV Planner

E-post: sandra.lundin@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 15
Telefon mobil: 076-861 48 78

Online Specialist

Carat Interactive

Sanna Junkka

Online Specialist

E-post: sanna.junkka@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 81
Telefon mobil: 070-181 62 32

Campaign Manager

Amnet

Sarah Dayan

Campaign Manager

E-post: sarah.dayan@amnetgroup.com
Telefon mobil: 073-414 75 68

Head of Digital Trading

Dentsu Aegis Network Sweden

Sarah Hedenlöf

Head of Digital Trading

E-post: sara.hedenlof@dentsuaegis.com
Telefon mobil: 070-310 67 84

Online Specialist

Carat Interactive

Tjänstledig

Silvia Barklund

Online Specialist

E-post: silvia.barklund@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 52
Telefon mobil: 072-182 69 64

Managing Director

Amnet

Simone Skoog

Managing Director

E-post: simone.skoog@amnetgroup.com
Telefon mobil: 070-180 94 56

Online Specialist

Carat Interactive

Slobodan Jovanovski

Online Specialist

E-post: slobodan.jovanovski@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 69
Telefon mobil: 070-869 84 16

Online Specialist

Carat Interactive

Sofia Karakatsanis Andersson

Online Specialist

E-post: sofia.andersson@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 16
Telefon mobil: 070-815 39 79

Communication Analyst

Carat Insight

Stina Englund

Communication Analyst

E-post: stina.englund@carat.com
Telefon direkt: 08-698 68 86
Telefon mobil: 076-896 48 88

Chief Strategy Officer

Carat Insight

Thomas Weigle

Chief Strategy Officer

E-post: thomas.weigle@carat.com
Telefon direkt: 070-303 62 00

Account Director

Carat

Tiina Strandberg

Account Director

E-post: tiina.strandberg@carat.com
Telefon direkt: 031-743 05 13
Telefon mobil: 070-510 58 92